• Point Team

Büyüleyici kuzey Sakız Adası, Ariousia ChoraSonunda genç ve yaşlıların en sevdiği sezon geldi, yaz! Çoğu, işten, yükümlülüklerden ve daha fazlasından uzak çıkmak için yazın tatillerine bekler.

Belki sizin için en uygun yerimiz var, burası büyüleyici kuzey bölgesinden, «Ariousia Chora’dan» başka bir şey değil.

Kuzey Sakız Adası ile tanımaya gelmek için çok geç değil. Aipos'u yükselişten sonra, rota boyunca ziyaretçi, çorak dağlardan ve yoğun bitki örtüsüne sahip bölgelerden ve dağların sırtlarına tünemiş pitoresk köylerden alternatifler çözüm görecektir.

İlk durağımız büyüleyici Volissos'tan (Sakız Adasının kuzeybatıdaki en büyük köy) başlayamadı. Köyün tepesinden uzaktan, kalesi oraya gururlu hükmettiğini görebilirsiniz. Köyün girişindeyken Volissos'un heybetli tarihi okulunu görüyorsunuz. Volissos ayrıca kaldırım taşı sokaklar, dar sokaklar, eski evler, yel değirmenleri, geleneksel meyhaneler ve köy ekmeği ile karakterizedir.

Volissos'tan sonra Amani turuna başlıyoruz. Karşılaştığımız ilk köy, bugün yeşil tepeleriyle ve tarlalarıyla bir vadide iyi gizlenmiş olan eski, tenha, büyüleyici ve ıssız köyü (Eski Potamia) ile ünlü Potamia köyüdür.

Ancak, çeşitli köylerin geçmeden sonra, Kourounia ve Egrigoros'a ulaşıyoruz. Burada Ariousio şarabı olarak bilinen tatlı şarap üreten üzüm bağları buluyoruz. Sonra Kuzey Sakız Adasının "kartal yuvası" olarak bilinen Leptopoda'ya gidiyoruz. Burada her Ağustos ayında, Kuzey Köyleri kutlama-kurumu olan "Souma bayramı" gerçekleşiyor. Leptopoda yakınlarında, termal kaynaklarının iyileştirici özellikleri ile ünlü bir sahil yerleşimi olan Agiasmata'yı bulabilirsiniz.

Sakız Adası'nın kuzeybatı ucuna doğru hareket ederek, en az üç mağara kompleksiyle tek mağaralardan birine olan Agios Galas'a ulaşıyoruz. İlk mağarada Panagia Agiogalousena kilisesini buluyoruz. Köyün adının mağaranın sarkıtlarından damlayan mağara sütünden geldiği söylenir.

Bundan sonra tüm yollar Agia Markella (adanın koruyucu azizi) manastırına çıkar. Bu yerde her 22 Temmuz'da, Aziz'in anısını onurlandırmak için dünyanın farklı yerlerinden akın eden çok hacı için bir cazibe kutbu olur. Çoğu Sakız kentinden (40 km) veya yakınlardaki çeşitli yerlerden Agia Markella'ya yürüyüş ile bir rota takip ediyor. Onlarla yürümeye değer!

Son olarak, çevredeki kristal berraklığında ve buzlu sularla adanın en güzel plajlarından bazıları vardır (Managros, Agia Markella, Limnia, Lefkathia, Magemena, Prastia, Agiasmata, Zanakounta ve diğerleri).

Point Group Chios'tan, orada güzel bir bahçeye ve Volissos köyü manzarasına ile tam donanımlı bir ev olan Calm Point Home'u bulacaksınız.

Gelin ve Sakız Adasının misafirperverliğini hissedin!

Π.Φ.


26 views0 comments